برخی مسئولان بودجه بازسازی زادگاه فردوسی رابه باد دادند

رئيس بنياد فردوسي با انتقاد از عدم مناسب سازي فضاي زادگاه فردوسي گفت: براي بازسازي زادگاه فردوسي ميلياردها تومان بودجه توسط اسفنديار رحيم مشايي و سه استاندار پيشين حيف و ميل شد،اما پس از آن چند شركت و بخش خصوصي عهده دار بازسازي شدند كه متأسفانه آن هم از يادها رفت.

به گزارش فارس،نشست رسانه اي «هزاره جهاني شاهنامه از آغاز تا فرجام» و آيين نكوداشت همگامان رسانه اي «هزاره صبح» امروز با حضور محمدحسين طوسي وند رئيس بنياد فردوسي، ياسر موحدفر دبيركل بنياد فردوسي،ميثم موحدفر در خانه هنرمندان با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

براساس اين گزارش،محمدحسين توسي وند با اشاره به اينكه در برلين ساكنم اما به دليل عشق به فرهنگ اين سرزمين جاويد زندگي خود را وقف اشاعه ادب فارسي كرده ام،با ارائه گزارشي از روند برنامه ها،طرح ها و اقدامات صورت گرفته و نگرفته درباره زادگاه فردوسي عنوان كرد:بنياد فردوسي هفت كنگره سراسري را به نام «پاژ» برگزار كرد و هدف برگزاري اين كنگره آن بود كه بتوانيم زادگاه فردوسي را از اين وضعيت نامناسب خارج كنيم.

به گفته رئيس بنياد فردوسي،طي اين هفت سال در پي آباداني روز به روز زادگاه فردوسي بوديم؛در ابتدا مصوباتي به تصويب رسيد و قرار شد اين محل به عنوان مجموعه هاي تاريخي طوس ثبت شوند كه رهبر انقلاب در سال 75 و در سفر به اين محل تاكيد وافر داشتند،اما متأسفانه بودجه مناسب سازي حيف و ميل شد.

وي در ادامه با اشاره به اينكه ميلياردها تومان در اين مسير برباد رفته است،عنوان كرد:براي بازسازي طوس و زادگاه فردوسي ميلياردها تومان بودجه توسط اسفنديار رحيم مشايي و سه استاندار پيشين حيف و ميل شد،اما پس از آن چند شركت و بخش خصوصي عهده دار بازسازي شدند كه متاسفانه آن هم از يادها رفت.

توسي وند با انتقاد صريح از سخنان فرماندار خراسان عنوان كرد: يك هفته پيش فرماندار خراسان در سخنان خود عنوان كرد كه هيچ طرحي براي احياي مجموعه فرهنگي طوس ارائه نشده پس از شنيدن اين سخنان بنده تماسي با فرماندار گرفتم و عنوان كردم كه اين مصوبات در اختيار شماست.امضاي آقاي مشايي ذيل آن است اما چه كسي مسئول به سرانجام رساندن مصوبات دولت است؟

توسي وند در ادامه با اشاره به اينكه تاكيد فراوان داريم زادگاه فردوسي را از اين وضعيت نامناسب خارج كنيم ابراز داشت: تلاش ما بر اين مهم است چرا كه فردوسي اين مرد بزرگ و زادگاهش بايد به شيوه مناسب بازسازي شود.

وي با اشاره به برپايي دو كنگره در خارج از كشور در اين راستا خاطرنشان كرد: تاكنون دو كنگره در خارج برگزار كرديم كه اين دو كنگره با استقبال فراواني مواجه شد.كنگره اي در برلين و كنگره اي ديگر در پاريس كه اين دو از سوي رسانه هاي خارجي با انعكاس رسانه خوب همراه شد اما متأسفانه بايد اذعان كرد كه در داخل كشور و متوليان فرهنگي و حتي دولت علاقه خاصي به فردوسي ندارند.

توسي وند با اشاره به اينكه ما ملتي ايراني اسلامي هستيم ادامه داد: اول ايراني بودن ما مطرح مي شود و سپس اسلامي بودن.ما مسلمان هستيم و به اسلام ناب محمدي (ص) ايمان داريم اما نخست در تمام مكان ها ايراني بودن ما قيد مي شود؛از مشكلات دولت آگاهم اما انتظار داريم مسئله هويت ملي ما از سوي هيئت دولت فراموش نشود و دولت در اين راستا به مؤسسات ياري رساند.

وي در ادامه سخنان خود با اشاره به احداث مجموعه اي در طوس ادامه داد: در شمال غرب مشهد مجموعه اي از مراكز خريد و فروش،هتل پنج ستاره،ماكت ارگ بم و پرسپوليس را برخي در صدد احيا بودند كه ما به آن اعتراض كرديم چرا كه مجموعه تاريخي فرهنگي طوس شامل ارگ طوس و تمام تاريخ و فردوسي است؛يعني تمام تاريخ ايران زمين كه در زير زمين قرار دارد و بايد آشكار و روي زمين بيايد و از سويي با احداث اين مجموعه ترافيك ايجاد مي شود،البته صحبت هايي با فرمانداران شده اما در ايران متاسفانه روي اين مسئله و ديگر مسائل در ساير حوزه ها از كارشناسان نظر خواهي خاصي صورت نمي گيرد،ولي اميدواريم مركزي تاسيس و طراحي شد كه مسائل تاريخي در آن رعايت شوند.

توسي وند گفت: درباره زادگاه فردوسي قرار شد ضمن اينكه بوستان سراي فردوسي را در كنار زادگاهش بنا مي كنيم داخل بوستان سراي فردوسي،نوآوري ها صوررت گيرد و صحنه هاي شاهنامه به شكل سه بعدي اجرا شود كه بازديدكنندگان و دانش آموزان با گذشته ايران زمين آشنا شوند ضمن اينكه قرار شد كتابخانه،موزه،كلينيك تخصصي با هزينه شخصي بنده تأسيس شود كه مراكز ورزشي،كارگاه هنري و ... از ديگر بخش هاي اين پروژه است،اما در نهايت بايد گفت درد بنده اين است كه فرماندار تمام اين طرح ها را تكذيب مي كند.

 
بیمه نامه جامع حوادث ویژه گردشگران و زائرین
فرصت های تبلیغاتی
فلش فروشگاه